KARBON FİLTRE NEDİR? NE İŞE YARAR? FİYATLARI

AKTİF KARBON FİLTRE NEDİR?

Aktif karbon filtre; gaz moleküllerini yakalar ve hapseder. Zararlı gazların geçişine engel olmaktadır. Aktif karbon havalandırma sistemlerinin olmazsa olmazlarındandır. Aktif karbon filtrenin yüzeyinde çok sayıda hatta milyonlarca gözenek vardır. Bu gözenekler kötü kokuları ve zararlı gazları yakalar ve içerisine hapseder.

Aktif karbon filtreler; genellikle havada salınan uçucu organik bileşikleri filtrelemek için kullanılmaktadır. Ancak karbon filtreler küf ve nem gibi molekülleri havadan ayırmak için kullanılamazlar. 

KARBON FİLTRE ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Aktif karbon filtreler; absorpdisyon denilen bir sistemle çalışırlar. Bu sistem sayesinde havayı kirleten maddeler havadan arındırılır. Absordisyon sisteminde hapsedilmek istenen madde aslında sistemin bir parçası haline gelmez. Bu sistem sayesinde arındırılan zararlı maddeler boşlukları doldurur. 

Aktif karbon sisteminin çalışma sistemi olan absorpdisyon sistemiyle zararlı gazlar sistemde değil sistemin boşluklarında hapsedilir. Aslında havadan arındırılan kirler karbonun içerisine değil dışına yapışır. 

KARBON FİLTRE ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI

Kompakt filtre;  Elektronik , hastaneler, bilgisayar odaları, enerji santralleri, gıda işletme mekanları, gaz tribünleri, nükleer endüstri gibi alanlarda kullanılmasının yanı sıra tüm standart havalandırmalarda kullanılabilir.

Hepa-Ulpa filtre; İlaç ve Kimyasal depoları, mikro elektrik üretimi, ameliyathaneler, gibi mükemmel derecede hava kalitesi gereksinimi olan mekanlarda kullanılır.

Rulo filtre; fan coillerde, mutfak davlumbazlarında, hava koşullandırma sistemlerinde, havalandırma sistemlerinde kullanılmaktadır.

Torba filtre; ilaç fabrikaları, hastaneler, kimya tesisleri ve elektrik sanayisi gibi kaliteli ve yüksek verimlilikte filtrasyon sistemleri isteyen alanlarda kullanılır.

Krom filtre; inşaat alanında, gemilerde, fabrikalarda, madenlerde, çeşitli yakıt ve kimyasalları filtrelemek amacıyla kullanılır.

Hidrolik filtre;  inşaat alanında, gemilerde, fabrikalarda, madenler gibi tüm hidrolik ve pnomatik sistemlerde kullanılır. Bunların yanı sıra tersaneler, ve otomotiv işletmelerinde de kullanılmaktadır.

Aktif karbon filtre; endüstriyel mutfak havalandırma, ofis binaları, bekleme salonları,  hava alanları, laboratuvarlar, toplantı odaları, kimyasal ilaç ve gıda sanayi gibi alanlarda kullanılır.

AKTİF KARBON FİLTRELERİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Aktif karbon filtrelerin ömrü yaklaşık olarak 6 ay ile 1 yıl arasındadır. Bu zamanın ardından artık karbon filtre absorpdisyon yapamaz hale gelir. Bu durumda ise aktif karbon filtrenin değiştirilmesi gerekmektedir. 

Karbon filtrelerin kullanım alanlarına göre ve kullanım sıklıklarına göre değişim süreci 6-7 ay arasındadır. 

EV TİPİ KARBON FİLTRE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

İlk olarak karbon filtrenizin temizliği için su kaynatın. Su kaynamaya yakın içerisine beyaz sirke dökün.  Daha sonra ise karbon filtrenizi yerinden çıkartın ve bu su ile silin.

KARBON FİLTRE FİYATLARI

Karbon filtrelerin fiyatları kullanım alanlarına ve filtrenin tipi/kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Sizlere birkaç filtre çeşitlerinin fiyatlarını vereceğiz;

Bacasız kullanım için olan karbon filtre fiyatları 100 TL-2500 TL arası değişiklik gösterebilir.

Havalandırma alanlarında kullanılan karbon filtre fiyatları 300 TL-4000 TL arası değişiklik gösterebilir.

Sanayi , tersane, ilaç depoları, hastaneler gibi büyük alanlarda kullanılacak filtreler ise yapısına ve yapan firmanın kalitesine göre ücretlendirilir.

Restoran ve lokantalarda kullanılan hava filtreleri 8000 TL-10.000 TLarasında fiyat değişikliği göstermektedir.

havalandırma karbon filtre - karbon filtre havalandırma sistemi - aktif karbon filtre havalandırma - aktif karbon filtre havalandırma sistemleri

Tavsiye Yazı:  Havalandırma Fiyatları
Tavsiye Yazı:  Otopark Havalandırma Sistemi
Tavsiye Yazı:  Cafe Havalandırma Sistemi