Otopark Havalandırma Sistemi Nedir - Fiyatları

Otoparklarda Havalandırma

Otopark havalandırma sistemi  nüfus yoğunluğunun artması ile bir çok büyük şehir de çok katlı olarak inşa edilmektedir. Park yeri bulmakta güçlük çekilen yerlerde otoparklar zorunlu hale gelmiştir. Otoparklar bilindiği gibi en çok araç girişinin olduğu ve penceresiz alanlar olarak bilinmektedir. Bu yüzden iç mekan havalandırma sistemleri kullanılmalıdır.


Otoparkların iç mekan havalandırma sistemi daha az dekorla yapılabilen bir işletmedir.
Günümüzde sadece istanbulda 811 adet olmak üzere 500 araç kapasiteli otoparklar vardır.

 Bu durum otopark havalandırma sistemleri kurulumunu zorunlu kılmaktadır. Aynı zamanda araçlar ilk çalışırken sıcak motora göre daha fazla duman çıkarmaktadır.


Tüm bu faktörler Otoparklarda havalandırma sistemlerini zorunlu kılar. LPG'li araçların otoparklara alınmadığı bilinmektedir.


Ancak düzenlemede olan kanun ile LPG'li araçlar Otoparklara girebilecektir.
Bu durumda Otoparklar daha fazla araç giriş çıkışına maruz kalacaklardır.

Otoparklarda ise son 20 yıldır, egzoz esaslı bir kanal sistemi üzerinden, otopark hacminin, saatte belli bir değişim miktarının elde edilmesi prensibi üzerine tasarım ve uygulamalar yapılmaktadır. Otoparklara taze hava sağlanması göreceli olarak egzoza göre daha az önemsenmektedir.

Taze hava miktarı için endirekt olarak, egzoz havası miktarı kontrol altında tutularak, bir endirekt taze hava kontrolü yaratılmaktadır. Genelde taze havanın, rampalardan, açıklıklardan, kuranglezlerden doğal olarak alınması esas alınmaktadır.
 
Ekstrem durumlarda ise, otoparkta yetersiz doğal açıklık bulunması halinde, kısıtlı sayıda taze hava fanı ile otoparka taze hava tedarik edilmektedir.
Örnek otopark havalandırma projesi videomuzu sizlerle aşağıda paylaştık.

Otopark Havalandırma Fiyatları

Otopark havalandırma sistemi fiyatları diğer havalandırma alanlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Çok katlı otoparklarda sistemin her kata uygulanması gerekmektedir.

 Bazı durumlarda tek havalandırma motoru ile tüm katlar havalandırılır. Bazı durumlarda her kata bir havalandırma motoru sistemi kullanılabilir.

Otoparklarda toz toplama sistemi de kullanılmaktadır. Aşırı araç giriş çıkışı ortamı kirletmekte ve toz oluşmasını sağlamaktadır.

Kapalı alan havalandırma sistemlerinde toz toplama sistemi olmalıdır. Toz toplama ünitesi ile birlikte otopark havalandırma sistemi fiyatları artmaktadır.


Otopark havalandırma avantajları

Yangın, patlama, gaz kaçağı, koku gibi durumlarda ortamı havalandırır.

Kapalı alan havalandırması sağlanarak sağlıklı ortama kavuşulur. Otoparklarda havalandırma ile rutubet oluşumu engellenir.

 Haşere ve diğer böcek türlerinin üremesi zorlaşır. Otopark kullanıcıları daha rahat nefes alıp verebilir. Otoparkta toz oluşumunun önüne geçilir.

Zehirli gazların dışarı çıkması sağlanır.

Kapalı otoparklarda havalandırma zorunluluğu

Otoparklarda havalandırma yapma kanuni yönden mevcuttur. Her büyük kapalı otopark kullanıcılar ve çalışan sağlığı için havalandırma zorunluluğuna tabidir.


Otopark çeşitleri

Açık otoparklar: Açık otoparklar kapalı bir alana sahip değildirler. Havalandırma sistemine ihtiyaç duymazlar.
Kapalı otoparklar: Kapalı otoparklar mekanik bir havalandırma sistemine ihtiyaç duyarlar.


Araç egzoz dumanlarının kapalı alan dışına atılması gerekmektedir.

Aynı zamanda toz toplama ünitesi de kurularak daha temiz bir ortam sağlanmaktadır. Kapalı otoparklarda havalandırma zorunludur.


Otoparklarda havalandırma nasıl yapılır. Nelere dikkat edilmelidir. Bitirilmiş bir otopark havalandırması videomuzda. 


Tavsiye Yazılar: Havalandırma Fiyatları - Cafe Havalandırma Sistemi

kapalı otopark duman tahliye - otopark taze hava otopark yangın yönetmeliği jet fan bağlantı şeması otopark yönetmeliği duman tahliye sistemi yönetmeliği - otopark duman tahliye sistemleri -kapalı otoparklarda havalandırma zorunluluğu