Fan nedir? Havalandırma Fanı Ne İşe Yarar? Fan Çeşitleri

FAN NEDİR?

Fan, motor gücüyle döndürülen fan yapraklarının yönüne göre istenilen havayı aktarmaya yarayan sistemlerdir. Fan motoru aldığı elektrik ile döner ve istenilen tarafa hava sirkülasyonunu sağlar. Sözlük anlamı ile temizleyici demektir. Bulunduğu ortamdaki kullanılmış havanın temizlenmesi amacıyla kullanılan elektrikle çalışan bir alettir.

Aspiratörlerin aslında halk arasında bilinen diğer adı da fandır. Aspiratörler (fanlar) özelliklerine göre ikiye ayrılır:

Emiş (dönüş) Fanı: Bu fan, ortamdaki havayı emdiğinden aspiratör olarak adlandırılır.

Üfleme (besleme) Fanı: Bu fan, ortamdaki havanın yenilenmesini sağladığından vantilatör olarak adlandırılır.

Fanın büyüklüğüne göre ve dönme hızına göre hava itme ve çekme gücü değişmektedir. Fan daha çok havalandırma sektöründe kullanılmaktadır.

Elektronik cihazlarda da cihazın ısınmasını önlemek amacıyla kullanılır. Ayrıca fan bir ünlünün veya sevilen bir kişinin takip edilmesi anlamına da gelmektedir.

İyi bir fanın özelliklerinden genel olarak bahsedecek olursak; gürültüsüz çalışmalı çok ses yapmamalı, dış etkenlere karşı sağlam olmalı, temizlemesi kolay ve pratik olmalı, elektrik bağlantıları iyi yalıtılmış olmalı. montajı ve takılıp sökülmesi kolay ama aynı zamanda güvenli olmalı, kullanımı karışık olmamalıdır.

Markamız olarak sizlere bu güveni sağlıyoruz bundan emin olabilirsiniz.

Fanın kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

·         Dış ortamlara veya doğrudan dış ortama açılan, yağmur alabilecek yerlere monte edilmemelidir.

·         Aspiratörün (fanın) bağlanacağı bacanın çapı fan çıkış ağzından küçük olmamalı, baca daha sonra daralmamalıdır. Aksi halde fan verimli çalışmayabilir.

·         Alevli hiçbir yiyecek aspiratör altında pişirilmemelidir.

Havalandırma Fanı Ne İşe Yarar?

Havalandırma fanı, istemediğimiz kirli, sıcak veya soğuk havayı kapalı alan dışına atmaya yarar. Havalandırma kanalından geçen hava temiz hava ile değiştirilerek tekrar ortama çekilir. Fan nedir ne işe yarar sorusunun cevabı işte budur. 

Havalandırma Fanı Nerelerde Kullanılır?

Havalandırma Fanları, genel olarak havalandırma kanalı girişinde kullanılır. Havalandırma fanı havalandırma ızgaralarının içerisinde bulunur. Otoparklar, AVM'ler, Hastaneler gibi havalandırma ihtiyacı olan yerlerde kullanılır.

Havalandırma Izgarası Nedir?

Havalandırma ızgarası, havalandırma fanları motor gücüne dayalı ve çok hızlı dönen bir mekanizma olduğu için kullanılmaktadır. Havalandırma ızgarası insanlara fanın zarar vermesini engellemektedir. Havalandırma ızgarası insanların ve doğal etkenlerin fana zarar vermesini de engellemektedir. 

Fan Çeşitleri Nelerdir?

Fanlar, kullanım alanları itibari ile çeşitlilik göstermektedir. Havalandırma Fanları kullanım amaçları ve kullanım yerlerine göre çok fazla çeşide sahiptirler. Bunlardan en çok kullanılan fan çeşitlerini sizler için belirledik. 

Havalandırma Fanları arasında en çok kullanılanlar:

·         Aksiyel Fan,
·         Salyangoz Havalandırma Fanı,
·         Çatı Fanı(Radyal Fan),
·         Davlumbaz Fanlar,
·         Baca Fanı,
·         Yangın, Duman ve Egzoz Fanı,
·         Cam ve Duvar Tipi Fanlar,
·         Banyo Fanı,
·         Kanal Tipi Fanlar,
·         Baca havalandırma Fanı,
·         Kanal Tipi Fan,
·         Duman Egzoz Fanları,
·         Radyal Fan veya Çatı fanı,
·         Yuvarlak Fan,
·         Döküm gövdeli Fan,
·         Dikdörtgen Kanal tipi Fan,
·         Sanayi Tipi Fan,
·         Kabinli Fan. 

Sık Sorulan Sorular 

+Havalandırma Sistemlerinde En Çok Kullanılan Fanlar?

En çok kullanılan fanlar arasında salyangoz fan ve baca havalandırma fanı vardır. Egzoz fanı, radyal fan, baca fanı, havalandırma fanlari içinde çok kullanılır. Tercih edilme nedenlerini soracak olursanız eğer havalandırma fanı sessiz çalışıyorsa ilk tercihlerden olmaktadır. Havalandırma fanı montaj kolaylığı da tercih nedenlerindendir. Havalandırma fanı kapaklı ise buda uzun ömürlü olduğu düşünülmekte ve daha çok tercih edilmektedir. 

+Baca aspiratörü ne işe yarar ? 

Baca aspiratörü koku nem ve benzeri istenmeyen havayı dışarı atmaya yarar. Aynı zamanda doğal gaz kaçağı veya gaz kaçağı gibi durumlarda ortamı temizler. Güvenlik açısından kullanılması gerekmektedir.

+Banyo aspiratörü ne işe yarar? Banyo fanı ne işe yarar ? 

Banyo fanı banyo veya tuvaletlerinizde ki koku ve buharı dışarı atmanızı sağlar. İçeride ki koku ve buhar havalandırma pervanesi ile dışarı atılır. Ve duvarlar terleme yapmadan ortam kuru bir hale gelir.

Öneri Yazılar: Havalandırma Fiyatları,  -  Endüstriyel Havalandırma Sistemleri  - Otopark Havalandırma Sistemi