Baca Tipi Sulu Filtre Nedir? Kurulumu, Çalıştırması ve Temizlemesi

BACA TİPİ SULU FİLTRE

Baca Tipi Sulu Filtre hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey burada. Gelin şimdi bu bilgiler neler bir bakalım.

BACA TİPİ SULU FİLTRE NEDİR?

Atmosferde toz, duman, gaz, koku ve saf olmayan su buharı şeklinde bulunabilecek kirleticilerin, insanlar ve canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyecek ve/veya maddi zararlar meydana getirecek miktarlara yükselmesi,

“Hava Kirliliği” olarak ifade edilmektedir. İnsanların çeşitli faaliyetleri sonucu meydana gelen üretim ve tüketim aktiviteleri sırasında ortaya çıkan atıklarla hava tabakası kirlenerek, yeryüzündeki canlı hayatı olumsuz yönde etkilenmektedir.


Baca Tipi Sulu Filtre, işletmelerde, fabrikalarda bulunan kirli ve zehirli havanın atmosfere yayılmadan önce kirli havanın filtrelenerek daha temiz bir havanın atmosfere yayılmasını sağlar.

Baca Tipi Sulu Filtreler atmosfere zararlı gaz yayılımı yapan işletmelerin tamamı için yasal bir zorunluktur.

Su tüketimi minimumdur ve karbondioksit oranının düzenlediği için havayı %90 oranında temiz tutar. Aynı zamanda zorunlu olmasıyla birlikte TSE standartlarına da uygundur.

Ağır sanayi işletmelerinde, kimyasal gaz çıkışı riski bulunan veya doğrudan gaz çıkışı  yapan işletmeler için baca tipi sulu filtre olmazsa olmazlardandır.

Baca Tipi Sulu Filtre, restoran, bar, fırın gibi kimyasal içeriği olmayan buna karşın ortama kokuyu yayan işletmelerin kullanması gereken sistemlerdir. Sulu fitreler restoranlar, alışveriş merkezleri, lokantalar gibi işletmelerde zorunlu kullanılan havalandırma ekipmanlardır.

Ayrıca kömür gibi yüksek kükürt oranlı yakıtlardan kullanılan kazanlardan ve odun fırınlarından bacaya verilen duman gazları içerisinde bulunan kül, krom ve partiküllerin tutulmasını sağlayan, kükürt dioksit seviyesini dengeleyen sistemdir.

Sulu sistem baca filtrelerinin verimli bir şekilde çalışması ve ölçümlerde gerekli değerleri sağlaması için belirli oranlarda ve genişlikte tasarlanması doğru bir dizayna sahip olması gereklidir, yeterli miktarda su püskürtmesi gerekmektedir.

Bunun için öncelikle gerekli tasarımın çalışması yapılmalıdır.

Aksi takdirde sulu baca filtresi sisteminden yeterli verimi alamazsınız. Sulu baca filtresinin montajında öncelikle baca borusu çıkışına filtre alt aparatı kullanılarak monte edilir. Ardından kazan gücüne ve yakıtın cinsine göre filtre ebatları değişiklik gösterir. Su giriş ve tahliye boruları takıldıktan sonra montaj işlemi sonlandırılır.

Sulu baca filtreleri konusunda markamızın havalandırma sistemi en iyi dizaynla, en verimli filtre ile her zaman yanınızda. Bu sistem, baca yangın riskini de sıfıra indirmektedir. Yine bu sistem sayesinde çatıya kadar çıkan metrelerce boruyu kullanmak zorunda kalmayız. Bu anlamda büyük bir konfor bize sunmaktadır. 


Kirli dumanın, su dolu iki tank aracılığı ile temizlendiği ve atmosfere temiz havanın salınmasını sağlayan Sulu Baca Filtre sistemi, işletmeleri dumandan, kokudan, hava kirliliğinden ve de yangından kurtarır. Temiz hava sağlayarak hava kirliliğini de önler. Markamızın Sulu Baca Filtreleri, baca ile ilgili problemi olan tüm işletmelere % 100 garantili borusuz olarak duman ve kokuları yok etme garantisi vermektedir.

Sulu Baca Filtresi sayesinde sıfır duman, sıfır koku sıfır yangın. Hal böyle olunca Sulu Baca Filtresi; ekmek fırınlarında, lokantalarda, pide fırınlarında, apartmanlarda, restaurantlarda, fabrikalarda, konutlarda, katı ve sıvı yakıtların kullanıldığı her alanda, atmosfere daha temiz sağlıklı bir hava salınımı için vazgeçilmez bir çözümdür.

Sulu Baca Filtreleri; fırın, lokanta, kebapçı gibi işlrtmelerin olmazsa olmazlarındandır. Sulu Baca Filtresi veya diğer adıyla Elektrostatik Kuru Baca Filtresi fiyatları konusunda Sulu Baca Filtre firmaları veya filtre şirketleri gerekli hizmeti sunmaktadır. 


BACA TİPİ SULU FİLTRE KULLANIM ALANLARI 

Pide ve Ekmek Fırınlarında

Merkezi Sistem Kalorifer Kazanlarında (Otel ,Okul ,Konut vs.)

Fabrika Kazanlarında

Katı Yakıtlı Kömür Kalorifer Kazanı

Kömür Izgaralarında

Boyahanelerde

Cilahanelerde

Fabrikaların yağlı, tozlu ve kimyasal içeren havalandırma çıkışlarında kullanılır.

Karbondioksit oranını düzenlediği için havayı % 92 oranında temiz tutar. Duman içerisindeki kül ve partikülleri tuttuğu için çevreyi temiz tutar. Su tüketimi minimumdur. Söylediğimiz gibi, TSE standartlarına da uygundur. Birçok belediye ve devlet kuruluşu tarafında zorunlu tutulmaktadır. Bu yüzden kullanılması kesinlikle tavsiye edilir. Açık alanlarda genellikle çatıda kullanılması en uygundur.


BACA TİPİ SULU FİLTRENİN KURULUMU, ÇALIŞTIRMA VE TEMİZLEME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Sulu filtre kurulumunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir;

Cihazın kurulacağı yer mutlaka düz olmalıdır.

Temiz su yani şebeke suyunun bağlantısı yapılmalıdır.

Mutlaka elektrik panosu yaptırılmalıdır. Panoda faz koruma, termik, sigorta vs… olmalıdır.

Cihazın yanında elektrik açma-kapama anahtarı mutlaka olmalıdır.

Su motoru kesinlikle susuz çalıştırılmamalıdır. Aksi takdirde yanma meydana gelir.

Flatör ayarı yapılıp su seviyesi kontrol edilmelidir.

Su motoru ve su boruları için donmaya karşı mutlaka koruyucu tedbir alınmalıdır.

Aspiratör cihazın çıkışına bağlanmalı, yani havayı cihazdan emmelidir.

Aspiratörün hava kapasitesi sulu sistemin kapasitesinden asla daha fazla olmamalıdır. Öylesi bir durumda filtrasyon verimli olmaz ve de sistemden dışarı su kaçar.

Kurulacak yer seçimi yapılırken bakım ve servis keinlikle dikkate alınmalıdır.

Kurulum aşamasından sonra çalıştırma aşaması gelir ve çalıştırma aşamaları da şu şekildedir;

Elektrik ve su bağlantısı kontrol edilmelidir.

Cihazın içinde su motoruna zarar verebilecek bez, kağıt, metal vs… varsa mutlaka temizlenmelidir.

Cihazın suyu doldurulmalı.

Su motoru kesinlikle susuz çalıştırılmamalıdır çünkü yanma meydana gelir.

Su seviyesi ve su vanaları kontrol edilmeli daha sonra da vanalar uygun konuma getirilmelidir.

Kontrol kapağı açıksa kapatarak cihazı çalıştırabilirsiniz. Bu aşamada su motorundan doğru yönde döndüğünü kontrol edin.

Baca Tipi Sulu Filtrelerimizin kurulumundan sonra belirli zaman aralıklarında, sisteme gelen kirlilik oranına göre,  periyodik bakımını yani temizleme işlemini yaptırarak uzun ömürlü bir ürüne sahip olmuş olursunuz. Temzileme işlemini şu şekilde kolayca yapabilirsiniz;

İlk olarak sistem çalışıyorsa hemen durdurulur. Sistem üzerindeki vananın konumu değiştirilir.

Sistem çalıştırılır ve suyu boşaltılır.

Su biter bitmez sistem tekrar kapatılır.

Su motoru kesinlikle susuz çalıştırılmamalıdır. Aksi duruma yanma meydana gelir.

Kontrol kapağı açılır, filtreler çıkarılır. Kirli ise su ile yıkanır.

Sistemin zemininde katı maddeler varsa mutlaka temizlenir.

Filtreler takılır ve kontrol kapağı sıkıca kapatılır.

Sistemin suyu dolduğunda sistem çalışmaya hazır hale gelir.


Markamız olarak Baca Tipi Sulu Filtreleri, doğaya ve siz değerleri müşterilerimize güvenle sunmaktan gurur duyuyoruz. Çevre dostu olmanın yanı sıra kaliteli malzemelerle ürün satıyor olmakta bizi gururlandırmaktadır. Güvenle sisteminizi kurdurabilir ve problemsiz kullanabilirsiniz.


Tavsiye Yazı:  Havalandırma Fiyatları
Tavsiye Yazı:  Otopark Havalandırma Sistemi